Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

Z Internetu korzystamy codziennie, często nie zdając sobie sprawy z tego, że nie jesteśmy tam do końca bezpieczni. Niezależnie od tego, co właśnie robimy, czy jest to przelew, sprawdzenie maila, czy przeglądanie stron dla rozrywki, w Internecie jest całe mnóstwo zagrożeń, na które powinniśmy uważać. Wystarczy jednak mieć podstawową wiedzę na ten temat, by ich uniknąć. Przedstawiamy kilka zasad, które mogą nam w tym pomóc.

a woman hand sign in her password on a screen

Zasady korzystania z sieci:

  • W Internecie zdarzają się przypadki kradzieży tożsamości, dlatego przemyśl to dobrze, zanim wpiszesz jakieś dane na swoim profilu, na portalu społecznościowym. Nie powinieneś ujawniać zbyt wielu prywatnych informacji.
  • Nie otwieraj maili od nieznanych nadawców, zwłaszcza, gdy znajdują się tam załączniki. Może to być niegroźny spam, ale równie dobrze może to być wirus, który zainfekuje nasz komputer, a nawet nieodwracalnie go uszkodzi.
  • Jeśli korzystamy z publicznego komputera np. w kafejce, upewnijmy się, że nie zapisaliśmy żadnego naszego hasła, a historia przeglądania została usunięta. Nie chcemy przecież, by ktoś inny miał dostęp do naszych danych.
  • Hasła zostały stworzone do ochrony Twoich danych, dlatego powinieneś wymyślać hasła silne, składające się z kombinacji cyfr i liter, a także unikać stosowania tych samych haseł do wszystkich kont. Nie powinieneś również korzystać z opcji zapamiętania hasła.
  • Powinieneś regularnie dokonywać aktualizacji oprogramowania i przeglądarki. Dzięki temu powinni zostać załatane wszystkie wcześniejsze luki bezpieczeństwa. Najlepiej jest wybrać najbezpieczniejszą, dostępną przeglądarkę. Nikt tez nie powiedział, że możemy korzystać tylko z jednej.
  • Korzystaj ze sprawdzonego oprogramowania antywirusowego i regularnie skanuj komputer w poszukiwaniu wirusów.

Wszystkie te zasady wydają się proste i takie właśnie są. Naprawdę nie trzeba wcale być specem od zabezpieczeń, by zapewnić sobie bezpieczeństwo w sieci.