Czy gry na telefony są warte uwagi?

O mobilnym graniu mówi się coraz częściej. Jeszcze kilka lat temu kojarzyło nam się ono jedynie z prostymi gierkami pokroju pasjansa lub kultowego węża, w które grało się podczas czekania na tramwaj lub rozładowywania baterii w telefonie. Wraz z nadejściem smartfonów natura gier na urządzenia mobilne nie będące przenośnymi konsolami zauważalnie się zmieniła. Smartfony są bowiem zdolne do wyświetlania grafiki 3D, co już samo w sobie czyni dostępne na nie tytuły atrakcyjniejszymi wizualnie. Czego możemy jednak oczekiwać od nich pod kątem rzeczy najważniejszej, jaką jest rozgrywka?

Free-to-Play i zwykłe modele

Niestety, gry na smartfony mają zasadniczą ujmę, jaką są mikrotransakcje. Większość takich tytułów jest dostępna za darmo, lecz aby móc cieszyć się nimi w pełni, należy już uchylić nieco poły naszych portfeli. Dotyczy to nie tylko zablokowanych postaci lub funkcji, lecz chociażby możliwości grania bez wyświetlanych co chwila reklam. Natężenie mikrotransakcji różni się z tytułu na tytuł i jest zależne tylko i wyłącznie od samego dewelopera. Warto tu zaznaczyć, że nawet na rynku mobilnym natkniemy się na znanych producentów, którzy na bazie znanych licencji, swoich lub obecnie popularnych filmów, bardzo często wypuszczają na komórki gry będące tie-inami do konkretnych tytułów. Nie da się tu ukryć, że szybko podłapano tok myślenia, że każdy posiada smartfona i zapewne pobierze dany tytuł.

q2-2017-top-mobile-games-hero

Kolejną kontrowersyjną kwestią są modele F2P, czyli Free-to-Play. Gry tego typu są darmowe, lecz aby w nie grać musimy albo odczekiwać co kilka minut, aż konkretne timery dobiegną końca, lub płacić za możliwość gry bez czekania. Dlatego też wobec szczególnie nachalnych tytułów tego typu stosujemy określenie Pay-to-Play, które w pełni oddaje, delikatnie mówiąc, nieprzyjemną naturę takich praktyk.

Nie brakuje oczywiście na smartfony tytułów, na które nie trzeba wykładać żadnych pieniędzy, lub które zakupimy raz, a które nie będą nas potem męczyć komunikatami o nowych mikrotransakcjach. Co więcej, na współczesne telefony komórkowe dostępne są także w pełni funkcjonalne emulatory systemów takich, jak SNES lub GameBoy Color. Pozwala to na ogrywanie klasyków, bez względu na to, gdzie się znajdujemy. Gry komórkowe oferują nam gigantyczny wybór tytułów, należy jednak pamiętać, że obecnie każdy może zrobić taką grę. Dlatego też, aby znaleźć dobry tytuł, musimy się niekiedy sporo naszukać.