Kupujemy lodówkę – co warto wiedzieć?

Lodówka to stały element wyposażenia każdej kuchni. Od małych kawalerek, po spore domy ludzi bogatszych, ten sprzęt AGD jest nieodzowną częścią naszej przestrzeni życiowej. Pozwala nam on na utrzymanie żywności i napojów w stanie świeżości, jednocześnie zamrażając produkty mięsne i mrożone, wymagające trzymania ich w bardziej minusowej temperaturze. Wybór lodówek na rynku jest bardzo duży, dzięki sporej ilości renomowanych, doświadczonych producentów, takich jak Daewoo czy Bosch. Dlatego też zakup takiego urządzenia wiąże się z koniecznością posiadania pewnej wiedzy na jego temat. Pozwoli nam to na dobranie sobie idealnej lodówki, która stanie się nieodłącznym elementem naszej kuchni przez długie lata.

Rozmiar, zabudowa, położenie zamrażalnika – lodówka niejedno ma imię

Na początek musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy potrzebujemy lodówki wolnostojącej czy do zabudowy. Te pierwsze są bardziej popularne i tańsze. Są to po prostu lodówki, które wszyscy znamy. Z kolei sprzęt do zabudowy zostanie „wbudowany” w naszą kuchnię, co jest dobrym wyborem dla domów i mieszkań, w których mamy szczególną koncepcję tego, jak powinna wyglądać nasza kuchnia i nie chcemy zepsuć ogólnego jej wyglądu poprzez stojącą w niej, niepasującą lodówkę.

Rozmiar też ma tu niemałe znaczenie. Jeżeli mieszkamy w kawalerce lub nie mamy innych współlokatorów, mniejsza lodówka jest tu znacznie lepszym wyborem. Nie będziemy w końcu wykorzystywać pełni powierzchni większego urządzenia, zaś za mniejsze zapłacimy dodatkowo zauważalnie mniej. To samo tyczy się drzwi lodówki. Podstawowe modele o jednych drzwiach są węższe i zmieszczą się wszędzie. Z kolei dwudrzwiowe lodówki są naprawdę spore i szerokie. Przechowamy w nich więcej żywności, z czego cała prawa ich strona jest niekiedy zamrażalnikiem, pozwalając nam na składowanie dużej ilości dowolnych produktów.

Istotną rolę w wyborze lodówki odgrywa też położenie zamrażalnika. Modele z zamrażalnikiem montowanym z dołu są bardziej popularne z racji tego, że zasadnicza ich część jest dzięki temu większa, chociaż sam dostęp do zamrażalnika może być trudny dla osób starszych. Z kolei w przypadku osób, które częściej trzymają w swoich lodówkach właśnie mrożonki, lepszym wyborem będzie lodówka z zamrażarką z góry, która jest większa, zaś dostęp do niej jest znacznie łatwiejszy. Wybór lodówki nie jest rzeczą trudną, ale bez znajomości podstaw spędzimy nad nim znacznie więcej czasu.